ULUSAL ÇOCUK ve ERGENLER İÇİN ŞEMA TERAPİ EĞİTİMİ
Dr. Christof Loose Dr. Christof Loose Dr. Alp Karaosmanoğlu
Klinik psikolog; Çocuk ve Ergen terapisti (CBT)
Üst Düzey Şema Terapisti ve Süpervizörü
Dr. Alp Karaosmanoğlu
Yetişkin Şema Terapisti
Çocuk ve Ergen Şema Terapisti (ISST Eğitmeni)
Eğitim Takvimi
8 - 9 - 10 Ağustos 2022
Kayıt ve Bilgi
Nur Kasar 0532 785 98 05
Meltem Karadağ 0544 722 28 64
nurkasar@neoiletisim.com
Eğitimin 1. günü Dr. Alp Karaosmanoğlu, 2. ve 3. günü Dr. Christof Loose tarafından verilecektir.
ULUSAL ÇOCUK ve ERGENLER İÇİN ŞEMA TERAPİ
Jeffrey Young tarafından geliştirilen Şema Terapi (ŞT), Bilişsel Davranışçı Terapi’nin (BDT) geliştirilmiş ve ilerletilmiş halidir. Özellikle duyguları içerir ama aynı zamanda tanı ve tedavi değerlendirmelerine gelişimsel açıdan yaklaşır. Şema Terapi hayat boyunca oluşan şemalara, modlara ve temel ihtiyaçlara odaklanmaktadır. Bu nedenle Şema Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi’nin teknik ve stratejik farklılıkları açısından, özellikle de çocuk ve ergen terapisi alanında, davranış kılavuzluğu ve tanı/tedavi kavramları oluşturmak için uygundur.
3 günlük eğitimde, öncelikle şema terapötik kavramsal model (şemalar, modlar, başa çıkma teknikleri), Şema Terapi’nin altta yatan teorisi (temel ihtiyaçların önemi) ve terapötik ilişkideki gereksinimler (ör. ''sınırlı ebeveynlik'' ve ''empatik yüzleştirme'') ana hatlarıyla çizilecektir ve çocukluk/ergenlik dönemindeki mizaç ve kişilik faktörlerinden bahsedilecektir.
1. ve 2. Gün : Eğitimin merkezinde, Bilişsel Davranışçı Terapi’nin çocuk ve ergen alanında başarılı olduğu kanıtlanmış şema terapötik stratejilerini kapsayan araştırmalar ve uygulamalar bulunmaktadır. Genel bir bakışla terapötik stratejiler: çizimler ve resimlerle çalışma, mod-odaklı oyun terapisi, hikayelerle çalışma, parmak ve el kuklaları, metaforlar, sandalye çalışması, imgeler, şablonlar ve hatırlatma kartlarının kullanımı.
3. Gün : Eğitimin bir diğer önemli bölümü ise ebeveynler ile çalışmadır: tipik ebeveyn modu gruplaşmaları, ebeveyn şemaları ve modlarının incelenmesi, ebeveynlerle mod çalışmasında pratik uygulamalar ve aile ağacı (genogram) çalışmalarını içermektedir.
Eğitim, birçok resim ve video materyali içerecektir ve ayrıca küçük egzersizlerle katılımcıların uygulama yapmalarına olanak sağlayacaktır.
Kimler Katılabilir ?
Psikologlar, Psikolojik Danışmanlar, Psikiyatristler, Çocuk & Ergen Psikiyatristleri, Çocuk Gelişim Uzmanları, Psikiyatri Hemşireleri

Eğitim saatlerini eksiksiz dolduran katılımcılara KATILIM BELGESİ verilecektir.
Kesin Kayıt Yaptırmak İsteyenler :
Katılımcıların, eğitime katılmak için www.psikonet.com web sitesinde yer alan eğitim bölümünden başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Başvuru formunun doldurulmasının ardından Nur Kasar (0532 785 98 05) veya Meltem Karadağ'dan (0544 722 28 64) kayıt, ödeme ve kontenjan bilgilerini alabilirler.

Eğitim Adresi : ONLINE Zoom Meeting Programı
Eğitim Saatleri : 09:30 - 17:30
Ücret : 6.000 TL + KDV = 7.080 TL
İptal Durumunda :
Ödeme yapıldıktan sonra yapılan iptallerde eğitim bedelinin %50'si eğitim sonrası katılımcıya iade edilecektir.
Eğitim tarihinden 15 gün önce yapılan iptallerde geri ödeme yapılmayacaktır.
Eğitmenler :
Dr. Christof Loose, Klinik Psikolog
Düsseldorf'ta kendi özel muayenehanesinde çocuklar ve ergenlerle çalışmaktadır. Bilişsel ve Davranışçı Terapi ve Şema Terapi alanında uzmanlaşmıştır. Heinrich-Heine Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümü'ne bağlıdır. Çocuklar için Şema Ölçeği’nin (DISC) geliştirme çalışmasında yer almıştır. 2013-2017 yılları arasında Çocuk ve Ergenler için Şema Terapisi alt komite çalışma grubunda başkanlık yapmıştır. 2013'ten beri Uluslararası Şema Terapi Derneği'nde (ISST) ileri düzey sertifikalı, eğitmen ve süpervizördür. Çocuk ve Ergenler için Şema Terapi kitabının editörü ve yazarıdır. Dünya çapında çocuklar, ergenler ve ebeveynler için Şema Terapisi alanında atölye çalışmaları ve seminerler düzenlemektedir.
Dr. Alp Karaosmanoğlu, Psikiyatrist
1993 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra psikiyatri ihtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tamamladı. 2002 yılında Şema Terapi ile ilgilenmeye başladıktan sonra 2003 yılında PsikoNET Yayınları’nı kuran Dr. Karaosmanoğlu, Bilişsel ve Davranışçı Terapi ve Şema Terapi konularında çeşitli kitapların çevirilerinde yer aldı ve editörlüklerini yaptı. 2008’de Uluslararası Şema Terapi Derneği (ISST) tarafından ileri seviyede şema terapisti ve eğitimcisi ünvanını aldı. 2012 ve 2014 yılları arasında aynı derneğin eş başkanlığını yaptı ve bu dönemin sonunda Uluslararası Şema Terapi Kongresini İstanbul’da düzenledi. Şema modeli üzerine yazılmış ulusal ve uluslararası dergilerde pek çok makalesi ve kitapları mevcuttur. Şu an Uluslararası Şema Terapi Derneği (ISST) başkanıdır.
İlgili Linkler :
www.PsyBank.com (Üye olan terapistler ve danışanları tarafından kullanılan bir terapi aracı)
www.PsikoNET.com (Psikoterapi ve eğitim merkezi)
PsikoNET Facebook Sayfası
PsikoNET Twitter
Schema Therapy Istanbul Facebook Grubu
www.iyihissetmek.tv
NEO İletişim (Psikoloji Eğitim Organizasyonları)
[EPOSTAIPTAL]